FSS Skirace 11.7 2020

Aktia Rollerski center VÖRÅ
Traillopp + Rullskidning Klassiskt
Klasser: Herrar, Damer, D16 och H16

Tidtabell

TORSDAG 30.1
08:00 – 14:00Spåret stängt
14:00 – 17:00Officiell träningstid
17:30Lagledarmöte på kommungården, Vöråvägen 18
FREDAG 31.1.
8:00 – 9:50Spåret öppet
9:50Tävlingarna öppnas av Vörås kommundirektör Tom Holtti
10:00Damer, heat 1
10:30Damer, heat 2
11:00Herrar, heat 1
11:30Herrar, heat 2
12:00Herrar, heat 3
12:35 – 13:25Spåret öppet för de som gått vidare
13:30Damer, final
14:00Herrar, final
ca. 14:30Blomstercermoni och prisutdelning, Damer
ca. 14:35Blomstercermoni och prisutdelning, Herrar
15:00 – 16:00Spåret stängt på grund av underhåll
16:00 – 17:30Officiell träningstid
17:30Lagledarmöte på kommungården, Vöråvägen 18
LÖRDAG 1.2
8:00 – 9:45Spåret öppet
9:40Tävlingsdagen öppnas av riksdagsledamot Mikko Ollikainen
9:50Damer, start
ca. 11:25Blomstercermoni och prisutdelning, Damer
11:30Herrar, start
ca. 13:45Blomstercermoni och prisutdelning, Herrar
13:45 – 14:30Sprintbanan stängd för underhåll
15:00 – 17:00Officiell träningstid
16:00Lagledarmöte på kommungården, Vöråvägen 18
SÖNDAG 2.2
07:00 – 8:55Spåret öppet
9:00Tidskörning, Damer
9:40Tidskörning, Herrar
10:25 – 10:55Spåret öppet får de som gått vidare
10:50Tävlingsdagen öppnas av riksdagsledamot Joakim Strand
11:00Damer, kvartsfinaler
11:27Herrar, kvatsfinaler
11:57Damer, semifinal
12:11Herrar, semifinal
12:27Damer, final
12:36Herrar, final
ca. 12:45Blomstercermoni och prisutdelning, Damer
ca. 12:50Blomstercermoni och prisutdelning, Herrar